Vishay/Dale RWR84S15R8FMRSL
RWR84S15R8FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S15R8FMRSL
Brief Description
RES 15.8 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S15R8FMRSL.pdf
Availability of RWR84S15R8FMRSL
QUANTITY
RWR84S15R8FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S15R8FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S15R8FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S15R8FMRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S15R8FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S15R8FMRSL Details Description
Related parts for RWR84S15R8FMRSL
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 13POS BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf