Vishay/Dale RWR84S1741FMBSL
RWR84S1741FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1741FMBSL
Brief Description
RES 1.74K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1741FMBSL.pdf
Availability of RWR84S1741FMBSL
QUANTITY
RWR84S1741FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1741FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1741FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1741FMBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1741FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1741FMBSL Details Description
Related parts for RWR84S1741FMBSL
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf