Vishay/Dale RWR84S1780FRRSL
RWR84S1780FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1780FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1780FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1780FRRSL
QUANTITY
RWR84S1780FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1780FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1780FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1780FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1780FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1780FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1780FRRSL
IC 3.08V UP RESET MONITOR SOT-23 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 112W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 60V datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf