Vishay/Dale RWR84S17R4FRBSL
RWR84S17R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S17R4FRBSL
Brief Description
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S17R4FRBSL.pdf
Availability of RWR84S17R4FRBSL
QUANTITY
RWR84S17R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S17R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S17R4FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S17R4FRBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S17R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S17R4FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S17R4FRBSL
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
LINKING CABLE 2WAY COMMON CONN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
MCU 8BIT 4K FLASH 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
SCR 800V 518A TO-118 datasheet.pdf