Vishay/Dale RWR84S1800FRRSL
RWR84S1800FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1800FRRSL
Brief Description
RES 180 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1800FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1800FRRSL
QUANTITY
RWR84S1800FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1800FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1800FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance卤1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient卤20ppm/掳C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1800FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1800FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1800FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1800FRRSL
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVER 20BIT 56BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONV DC/DC SNGL 5V OUT 3W FILTER datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PADDLE LVR SPDT 15A QC datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 4P 100MM datasheet.pdf