Vishay/Dale RWR84S1960FRS73
RWR84S1960FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1960FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1960FRS73.pdf
Availability of RWR84S1960FRS73
QUANTITY
RWR84S1960FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1960FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1960FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1960FRS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1960FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1960FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S1960FRS73
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf