Vishay/Dale RWR84S1960FSBSL
RWR84S1960FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1960FSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1960FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1960FSBSL
QUANTITY
RWR84S1960FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1960FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1960FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1960FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1960FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1960FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1960FSBSL
CABLE TIE INLINE 124# BLU 14.1" datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC OCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf
1200UF 350V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf