Vishay/Dale RWR84S19R1FRS73
RWR84S19R1FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S19R1FRS73
Brief Description
RES 19.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S19R1FRS73.pdf
Availability of RWR84S19R1FRS73
QUANTITY
RWR84S19R1FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S19R1FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S19R1FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S19R1FRS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S19R1FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S19R1FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S19R1FRS73
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FEL/SIL CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
SWITCH DIP SELECTOR SLD 10POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54WBGA datasheet.pdf