Vishay/Dale RWR84S1R00FSB12
RWR84S1R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FSB12
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FSB12.pdf
Availability of RWR84S1R00FSB12
QUANTITY
RWR84S1R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R00FSB12
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3W datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 13POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 11K OHM 0606 datasheet.pdf
IN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
63314B107 ANVIL datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 11A I2PAKFP datasheet.pdf
TRANS RF H-CH FET LDMOS NI780 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf