Vishay/Dale RWR84S1R00FSS70
RWR84S1R00FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FSS70
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FSS70.pdf
Availability of RWR84S1R00FSS70
QUANTITY
RWR84S1R00FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FSS70
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FSS70 Details Description
Related parts for RWR84S1R00FSS70
RES SMD 390K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RACK CABINET 29.62 X 24.06X25.5" datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT BM SMT datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
MKP 3UF 5% 850VDC DRAWING T4 datasheet.pdf