Vishay/Dale RWR84S1R10FRRSL
RWR84S1R10FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R10FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R10FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1R10FRRSL
QUANTITY
RWR84S1R10FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R10FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R10FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R10FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R10FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R10FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1R10FRRSL
CABLE COAXIAL RG316 26AWG 100' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 24VQFN datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf