Vishay/Dale RWR84S1R18FRBSL
RWR84S1R18FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R18FRBSL
Brief Description
RES 1.18 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R18FRBSL.pdf
Availability of RWR84S1R18FRBSL
QUANTITY
RWR84S1R18FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R18FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R18FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R18FRBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R18FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R18FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S1R18FRBSL
SHORT PARTITION 460-SP-10 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
268P REC. ASSY Z-PACK STAGGERED datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.5"L X 3.5"W datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
21+21 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf