Vishay/Dale RWR84S1R37DSS73
RWR84S1R37DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R37DSS73
Brief Description
RES 1.37 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R37DSS73.pdf
Availability of RWR84S1R37DSS73
QUANTITY
RWR84S1R37DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R37DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R37DSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R37DSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R37DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R37DSS73 Details Description
Related parts for RWR84S1R37DSS73
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 16SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 52A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
DUAL 20V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf