Vishay/Dale RWR84S1R40FSBSL
RWR84S1R40FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R40FSBSL
Brief Description
RES 1.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R40FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1R40FSBSL
QUANTITY
RWR84S1R40FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R40FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R40FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R40FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R40FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R40FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1R40FSBSL
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 2.5X.075"SW NAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf