Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMLND015PGSA3
SSCMLND015PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMLND015PGSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI GAUGE 3.3 V SM
Datasheet Download
SSCMLND015PGSA3.pdf
Availability of SSCMLND015PGSA3
QUANTITY
SSCMLND015PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMLND015PGSA3
Internal Part NumberEIS-SSCMLND015PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.1" (2.47mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Top Port
Supplier Device Package8-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCMLND015PGSA3
SSCMLND015PGSA3 Details Description
Related parts for SSCMLND015PGSA3
MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100 SGL datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf