Nichicon LNU2G822MSEJ
LNU2G822MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNU2G822MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNU2G822MSEJ.pdf
Availability of LNU2G822MSEJ
QUANTITY
LNU2G822MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNU2G822MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNU2G822MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNU
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.039" (128.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNU2G822MSEJ
Related LinksLNU2G8, LNU2G822MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNU2G822MSEJ Details Description
Related parts for LNU2G822MSEJ
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO PROGR 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf