Vishay/Dale RWR84S1R50FSRSL
RWR84S1R50FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R50FSRSL
Brief Description
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R50FSRSL.pdf
Availability of RWR84S1R50FSRSL
QUANTITY
RWR84S1R50FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R50FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R50FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R50FSRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R50FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R50FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S1R50FSRSL
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015Y/H1505TR12" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.5A 284 MOHM TH datasheet.pdf
CONN MALE 40POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05K OHM 1% 10W datasheet.pdf