Vishay/Dale RWR84S1R93BRB12
RWR84S1R93BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R93BRB12
Brief Description
RES 1.93 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R93BRB12.pdf
Availability of RWR84S1R93BRB12
QUANTITY
RWR84S1R93BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R93BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R93BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R93BRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R93BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R93BRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R93BRB12
RES SMD 52.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 21VC TSLP2 datasheet.pdf
IC TRANSCVR CAN HS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL DEAD RECKONING MOD USB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 1-COI datasheet.pdf