Vishay/Dale RWR84S20R0BSB12
RWR84S20R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S20R0BSB12
Brief Description
RES 20 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S20R0BSB12.pdf
Availability of RWR84S20R0BSB12
QUANTITY
RWR84S20R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S20R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S20R0BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S20R0BSB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S20R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S20R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR84S20R0BSB12
SWITCH SNAP SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1975MHZ 0805 datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO SMD BLACK datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf