Vishay/Dale RWR84S20R0FPRSL
RWR84S20R0FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S20R0FPRSL
Brief Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S20R0FPRSL.pdf
Availability of RWR84S20R0FPRSL
QUANTITY
RWR84S20R0FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S20R0FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S20R0FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S20R0FPRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S20R0FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S20R0FPRSL Details Description
Related parts for RWR84S20R0FPRSL
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
60759A112 TOOLING WASHER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
REMOVAL SET UNWIRED 38999 datasheet.pdf
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf