Vishay/Dale RWR84S20R0FSRSL
RWR84S20R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S20R0FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S20R0FSRSL.pdf
Availability of RWR84S20R0FSRSL
QUANTITY
RWR84S20R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S20R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S20R0FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S20R0FSRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S20R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S20R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S20R0FSRSL
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4TDFN datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf