Vishay/Dale RWR84S2400FRB12
RWR84S2400FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2400FRB12
Brief Description
RES 240 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2400FRB12.pdf
Availability of RWR84S2400FRB12
QUANTITY
RWR84S2400FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2400FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S2400FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2400FRB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S2400FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2400FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S2400FRB12
CONN HEADER 3POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 10POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5.1012K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A TO220F datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf