Vishay/Dale RWR84S2670FSBSL
RWR84S2670FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2670FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2670FSBSL.pdf
Availability of RWR84S2670FSBSL
QUANTITY
RWR84S2670FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2670FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2670FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2670FSBSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2670FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2670FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S2670FSBSL
CAP CER 51PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL NEON CLR LONG CTLINDER datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CCTV LENS 75MM datasheet.pdf