Vishay/Dale RWR84S2741FRB12
RWR84S2741FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2741FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2741FRB12.pdf
Availability of RWR84S2741FRB12
QUANTITY
RWR84S2741FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2741FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S2741FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2741FRB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S2741FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2741FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S2741FRB12
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC FIFO 262KX18 10NS 120QFP datasheet.pdf
CBL 3POS M12 R/A PLG-RA SKT 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98307 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1000UF 10V 19.3X29 105C AXI datasheet.pdf