Bel Fuse Inc. SC43B-270
SC43B-270 picture photo
Mfg. Part Number
SC43B-270
Brief Description
FIXED IND 27UH 830MA 522 MOHM
Datasheet Download
SC43B-270.pdf
Availability of SC43B-270
QUANTITY
SC43B-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC43B-270
Internal Part NumberEIS-SC43B-270
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating830mA
Current - Saturation520mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)522 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC43B-270
Related LinksSC43, SC43B-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC43B-270 Details Description
Related parts for SC43B-270
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 1210 datasheet.pdf
GROMMET 0.375" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAPSENCE 16K FLASH 24QFN datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, Serial-Input, Voltage-Output, 16-/12-Bit nanoDACs in LFCSP IC datasheet.pdf