Vishay/Dale RWR84S28R7FSRSL
RWR84S28R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S28R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S28R7FSRSL.pdf
Availability of RWR84S28R7FSRSL
QUANTITY
RWR84S28R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S28R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S28R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S28R7FSRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S28R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S28R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S28R7FSRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
ARDUINO MODEM BOARD BRAVO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.265A SOT-23 datasheet.pdf