Vishay/Dale RWR84S2R00FRRSL
RWR84S2R00FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R00FRRSL
Brief Description
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R00FRRSL.pdf
Availability of RWR84S2R00FRRSL
QUANTITY
RWR84S2R00FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R00FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R00FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R00FRRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R00FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R00FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S2R00FRRSL
IC CPLD 384MC 10.8NS 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG RED 500' datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
SR BTS PC 5 ASY CP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf