Vishay/Dale RWR84S2R05FRBSL
RWR84S2R05FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R05FRBSL
Brief Description
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R05FRBSL.pdf
Availability of RWR84S2R05FRBSL
QUANTITY
RWR84S2R05FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R05FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R05FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)