Vishay/Dale RWR84S2R87FSBSL
RWR84S2R87FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R87FSBSL
Brief Description
RES 2.87 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R87FSBSL.pdf
Availability of RWR84S2R87FSBSL
QUANTITY
RWR84S2R87FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R87FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R87FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R87FSBSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R87FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R87FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S2R87FSBSL
CAP CER 820PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 12MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 620MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 25POS datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
F3SJ-A1490P20 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf