Cornell Dubilier Electronics MC18FA251G-TF
MC18FA251G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC18FA251G-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 250PF 2% 100V 1812
Datasheet Download
MC18FA251G-TF.pdf
Availability of MC18FA251G-TF
QUANTITY
MC18FA251G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FA251G-TF
Internal Part NumberEIS-MC18FA251G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance250pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FA251G-TF
Related LinksMC18FA, MC18FA251G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FA251G-TF Details Description
Related parts for MC18FA251G-TF
IC SHIFT REGISTR 9BIT ECL 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 700VAC datasheet.pdf
DSUB 5W5 M SOD BRAC B/L G T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 200MBPS 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 36V datasheet.pdf