Vishay/Dale RWR84S3160FRS73
RWR84S3160FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3160FRS73
Brief Description
RES 316 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3160FRS73.pdf
Availability of RWR84S3160FRS73
QUANTITY
RWR84S3160FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3160FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3160FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3160FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3160FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3160FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3160FRS73
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.0375W 0603 datasheet.pdf
RES 0.449 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC ATTENUATOR DC-5GHZ 16-QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT 15 AU PLATED NAT datasheet.pdf
THERMOELECT datasheet.pdf
68UF 150V 18X40 105C RAD datasheet.pdf