Vishay/Dale RWR84S3651FRS73
RWR84S3651FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3651FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3651FRS73.pdf
Availability of RWR84S3651FRS73
QUANTITY
RWR84S3651FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3651FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3651FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3651FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3651FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3651FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3651FRS73
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5 0.090" datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN 0.40" CA datasheet.pdf
1020 07M 10207M datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC SYNC BUCK NEXFET 12SON datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf