Vishay/Dale RWR84S3R32FPRSL
RWR84S3R32FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R32FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R32FPRSL.pdf
Availability of RWR84S3R32FPRSL
QUANTITY
RWR84S3R32FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R32FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R32FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R32FPRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R32FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R32FPRSL Details Description
Related parts for RWR84S3R32FPRSL
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 29.3VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 284 I/O 456FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CHAN 85W 26V NI-78O datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 1"X 18YD datasheet.pdf
CONN RECEPT 18-22AWG BULLET datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 8 ASY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf