Vishay/Dale RWR84S3R52DRB12
RWR84S3R52DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R52DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.52 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R52DRB12.pdf
Availability of RWR84S3R52DRB12
QUANTITY
RWR84S3R52DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R52DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R52DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.52
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R52DRB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R52DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R52DRB12 Details Description
Related parts for RWR84S3R52DRB12
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 4"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf