Vishay/Dale RWR84S3R57FRB12
RWR84S3R57FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R57FRB12
Brief Description
RES 3.57 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R57FRB12.pdf
Availability of RWR84S3R57FRB12
QUANTITY
RWR84S3R57FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R57FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R57FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R57FRB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R57FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R57FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S3R57FRB12
CAP FEEDTHRU 22000PF 50V X7R1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.53UH T38 datasheet.pdf
TRANSDUCER VOLTAGE 5VDC 50VDC datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 6A CHIPFETs datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 405MHZ 8-TSSOP datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICORFIT 3.0 HDR VERT CPI 16CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 100MW VMN2 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.09"L X 4.92"W datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf