Vishay/Dale RWR84S3R65FRRSL
RWR84S3R65FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FRRSL
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FRRSL.pdf
Availability of RWR84S3R65FRRSL
QUANTITY
RWR84S3R65FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FRRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S3R65FRRSL
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf