Vishay/Dale RWR84S40R2FSRSL
RWR84S40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S40R2FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S40R2FSRSL.pdf
Availability of RWR84S40R2FSRSL
QUANTITY
RWR84S40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S40R2FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S40R2FSRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S40R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S40R2FSRSL
IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG16 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 67MA 73.8 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB 78 F HD CRIMP F225 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf