Vishay/Dale RWR84S4701FRRSL
RWR84S4701FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4701FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4701FRRSL.pdf
Availability of RWR84S4701FRRSL
QUANTITY
RWR84S4701FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4701FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4701FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4701FRRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4701FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4701FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S4701FRRSL
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 768KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
SMB (F) 75 OHM STR (M) TO PCB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 45W datasheet.pdf