Vishay/Dale RWR84S4701FRRSL
RWR84S4701FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4701FRRSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4701FRRSL.pdf
Availability of RWR84S4701FRRSL
QUANTITY
RWR84S4701FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4701FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4701FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4701FRRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4701FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4701FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S4701FRRSL
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.7A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MAGNETIC FIELD SNSR LIN 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf