Vishay/Dale RWR84S4870FSRSL
RWR84S4870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4870FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4870FSRSL.pdf
Availability of RWR84S4870FSRSL
QUANTITY
RWR84S4870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4870FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4870FSRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4870FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S4870FSRSL
CONN RECEPT 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 170V 400A MS-013 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM AB 25CSBGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA, 500mA Lighting 10-MSOP-EP datasheet.pdf
CAP 15F -10% +30% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf