Vishay/Dale RWR84S48R7FRB12
RWR84S48R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S48R7FRB12
Brief Description
RES 48.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S48R7FRB12.pdf
Availability of RWR84S48R7FRB12
QUANTITY
RWR84S48R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S48R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S48R7FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S48R7FRB12
Related LinksRWR84S4, RWR84S48R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S48R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S48R7FRB12
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 57.692MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 1M datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf