Vishay/Dale RWR84S4990DPS73
RWR84S4990DPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4990DPS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4990DPS73.pdf
Availability of RWR84S4990DPS73
QUANTITY
RWR84S4990DPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4990DPS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4990DPS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4990DPS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4990DPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4990DPS73 Details Description
Related parts for RWR84S4990DPS73
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf