Vishay/Dale RWR84S4991FRBSL
RWR84S4991FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4991FRBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4991FRBSL.pdf
Availability of RWR84S4991FRBSL
QUANTITY
RWR84S4991FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4991FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4991FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4991FRBSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4991FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4991FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S4991FRBSL
BIT TORX T7 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 16LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 256FBGA datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 70POS .100 RA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
BALUN 2.45GHZ STLC2690 MATCHED datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT23 datasheet.pdf