Vishay/Dale RWR84S4R02FSS73
RWR84S4R02FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R02FSS73
Brief Description
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R02FSS73.pdf
Availability of RWR84S4R02FSS73
QUANTITY
RWR84S4R02FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R02FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R02FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R02FSS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R02FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R02FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S4R02FSS73
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED AMBER 617NM WTR CLR SMD datasheet.pdf
CROSSBAR 10POS BLU FOR G2RV datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf