Vishay/Dale RWR84S5110FSRSL
RWR84S5110FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5110FSRSL
Brief Description
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5110FSRSL.pdf
Availability of RWR84S5110FSRSL
QUANTITY
RWR84S5110FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5110FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S5110FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5110FSRSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S5110FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5110FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S5110FSRSL
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 144-SODIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
REPLACE TIP CHISEL FOR WPS18MP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
ASSY HDR VERT BOSSED DUAL ROW datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf