Vishay/Dale RWR84S5361FRB12
RWR84S5361FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5361FRB12
Brief Description
RES 5.36K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5361FRB12.pdf
Availability of RWR84S5361FRB12
QUANTITY
RWR84S5361FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5361FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S5361FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5361FRB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S5361FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5361FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S5361FRB12
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC MULTIMON 5V/3.3V WDOG 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PELTIER MOD ZT5,16,F1,4040,TA,W8 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf