Vishay/Dale RWR84S5621FRS73
RWR84S5621FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S5621FRS73
Brief Description
RES 5.62K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S5621FRS73.pdf
Availability of RWR84S5621FRS73
QUANTITY
RWR84S5621FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S5621FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S5621FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S5621FRS73
Related LinksRWR84S5, RWR84S5621FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S5621FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S5621FRS73
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf