Vishay/Dale RWR84S59R0FRBSL
RWR84S59R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S59R0FRBSL
Brief Description
RES 59 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S59R0FRBSL.pdf
Availability of RWR84S59R0FRBSL
QUANTITY
RWR84S59R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S59R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S59R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S59R0FRBSL
Related LinksRWR84S5, RWR84S59R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S59R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S59R0FRBSL
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 24POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf