Vishay/Dale RWR84S6041FRB12
RWR84S6041FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6041FRB12
Brief Description
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6041FRB12.pdf
Availability of RWR84S6041FRB12
QUANTITY
RWR84S6041FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6041FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S6041FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6041FRB12
Related LinksRWR84S6, RWR84S6041FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6041FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S6041FRB12
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS PNL MNT PIN datasheet.pdf