Vishay/Dale RWR84S6191FMS73
RWR84S6191FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6191FMS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6191FMS73.pdf
Availability of RWR84S6191FMS73
QUANTITY
RWR84S6191FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6191FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6191FMS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6191FMS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6191FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6191FMS73 Details Description
Related parts for RWR84S6191FMS73
CAP CER 24PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 15.6VC 0201 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 200KA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf